Plníme kulturní přání a sny
handicapovaných a nemocných dětí.

Má to smysl: Zuzka absolvovala další výzvu, zkusila si reálné zaměstnání!

Splněné dětské přáníZuzanka absolvovala v rámci dlouhodobé mise Má to smysl další pokroky. Neznala hodnotu peněz, proto jsme pro ni ve spolupráci se společností Etnetera připravili výzvu na téma první skutečné zaměstnání. Cílem bylo, aby se naučila, jaké je to vydělávat, kolik se utrácí za běžné nákupy, a zakusila běžný pracovní rytmus.


Patronem druhé výzvy se stal Pavel Svoboda, sympaťák z etneteřího týmu Evolve. Připravil pro Zuzku reálnou práci, se kterou na pozici brigádníka po dobu tří dnů vypomáhala. Jak jí to šlo a v čem jí tato akce pomohla se dočtete v tomto rozhovoru.

Zuzko, když ses dozvěděla, že jsme pro tebe ve spolupráci se společností Etnetera připravili novou výzvu - reálnou práci na 3 dny, měla jsi radost, ale i obavy. Co ti dělalo největší starost?
Netušila jsem, co mě bude čekat za práci a jak to bude vše probíhat. Také mě překvapilo, že budu mít svoje první vydělané penízky. Naopak radost jsem měla, když jsem se dozvěděla, že opět budu v Praze, poznám nové lidi a k tomu se něco nového naučím.

Jaké pro tebe bylo ráno brzy vstát, postarat se o sebe, chodit do práce na osm hodin denně a případně mít další další program?
Brzké vstávání bylo pro mě náročné, nechtělo se mi z postele, to je pravda.Naučila jsem se naplánovat si čas, abych vše v klidu stíhala. Dokonce jednou ráno jsem si zkoušela namazat chléb máslem a mám ještě co zlepšovat, ale jinak jsem všechno v pohodě zvládala. Také jsem chodila brzy spát, aby se mi každé ráno lépe vstávalo.

Dokážeš si díky této zkušenosti nyní lépe představit, jak funguje člověk v běžném životě nebo co třeba musí každý den zvládat tvoje maminka?
Díky této výzvě jsem pochopila, co všechno musí moje mamka zvládat. A jak šetřit a hospodařit s financemi, že je důležité si vše naplánovat dopředu. Co je nutné zaplatit. A kde naopak můžu ušetřit penízky.

Během této výzvy ses také učila hospodařit s financemi - spočítala sis, kolik si můžeš dovolit utratit a chodila jsi sama nakupovat. Dozvěděla ses díky tomu něco nového?
Díky této výzvě jsem získala přehled, co stojí kolik v obchodě a kde najít spotřební datum zboží. A na co si dávat pozor. Také kde zjistím na pokladně, kolik mi prodavačka vrátí peněz. Také jsem zjistila, k čemu je dobré si schovávat účtenku.

Splněné dětské přání
Věnovala ses také vaření. Poprvé jsi sama připravovala okurkový salát nebo špagety s boloňskou omáčkou. Jaké to pro tebe bylo?
Naučila jsem se diky vaření, co budu potřebovat nakoupit. Naučila jsem se také krájet na menší kousky nožem a také jak se ochucuje, ale musím ještě trénovat, nejde všechno na první dobrou vědět. Všechno se v životě učíme. Když jsem si připravila první jídlo úplně sama, měla jsem z toho obrovskou radost.

Patronem  výzvy se stal Pavel Svoboda z Etnetery, kterého jsi do té doby osobně neznala. Jaká s ním pak byla spolupráce?
Těšila jsem se, že poznám někoho nového. A také, že se spřátelím. Když jsem ho poznala osobně, byl moc milý a hodný. Jsem šťastná, že jsem ho poznala. Spolupráce s ním byla moc fajn. Naučila jsem se díky tomu upravovat webové stránky, což byla moje první zkušenost. Ráda se vrátím někdy zase a s radostí pomůžu. Moc mě to bavilo. Děkuji za tento super nápad. A když jsem něčemu nerozuměla, rád mi to Pavel vysvětlil.

V čem ti tato výzva pomohla? A co ses o sobě dozvěděla nového?
Tato výzva mě naučila více se o sebe postarat, jak hospodařit správně s penězi, co obnáší pracovní den člověka a co všechno musí udělat během dne. Také všechno časově rozvrhnout. Dozvěděla jsem se o sobě přibližně, jak dlouho mi co trvá, a že je zbytečné se strachovat s vařením, když to postupem času zvládnu.

Za svoji brigádu jsi získala první výplatu. Co jsi za ní pořídila?
Za výplatu jsem své mamince koupila dárek náramek z Pandory, z kterého  má obrovskou radost. Chtěla jsem ji potěšit. Za to co všecko co pro mě v životě.

Splněné dětské přání děkuje všem, kdo s výzvou pro Zuzanku pomáhali a jakkoli se zapojili.
Speciální poděkování patří:
- Martinu Paličkovi
- Petru Votočkovi
- Pavlu Svobodovi
- Honzu Randovi
- Veronice Tomsové
- Romanu Löwingerovi
- Davidu Procházkovi
- všem, kdo Zuzance tuto aktivitu zpříjemnili a během výzvy ji podpořili svou návštěvou
- mamince Ivě Gareisové za svěřenou důvěru

Akce pro rodiny s handicapovanými dětmi pořádáme s laskavou podporou Nadačního fondu AVAST díky získanému grantu AVAST & Splněné dětské přání - společně pomáháme handicapovaným dětem.

Aktuální kolo