Plníme kulturní přání a sny
handicapovaných a nemocných dětí.

Historie ve zkratce

Rádi byste věděli, jak Splněné dětské přání vzniklo, kterými změnami za dobu své existence prošlo a čím oslovilo rodiny s handicapovanými dětmi a veřejnost. Pokud je vám milejší přehledný výčet s daty, klikněte na daný rok a zobrazí se vám historie v bodech aneb zlomové okamžiky pro vybrané období.

2014

Aneb co Splněné dětské přání realizovalo od začátku roku do současnosti.

2013

Aneb se z projektu Splněné dětské přání stala nezisková organizace, a jak se dále vyvíjela kupředu.

2012

Aneb jak Splněné dětské přání vzniklo, vyvíjelo se a čím překvapilo v prvním roce svého působení.

 

Historie v souvislostech 

Co jsme za dobu naší existence viděli, zažili a zrealizovali? Nastíníme vám nejzajímavější a nejdůležitější okamžiky, které má Splněné dětské přání za sebou. Podívejte se níže a dozvíte, jaké zajímavé události se v daném období odehrály.

2014

Ve spolupráci s organizací Apollon Art byl uspořádán koncert Hlasy světla na podporu Splněného dětského přání. Britskou sopranistku Christinu Johnston doprovodil dětský sbor Boni Pueri, Collegium Floreum a hráči z Tam-Tam Orchestra. Výtěžek z akce organizátorky použily na realizaci dalšího kola.

S podporou pořadatelské agentury Live Nation uspořádalo Splněné dětské přání první akci pro rodiny s handicapovanými a nemocnými dětmi, kdy jim umožnilo vyrazit za kulturou – 3 vybrané rodiny doprovodily organizátorky Kristýna a Martina na Ice Age Live – Mamutí dobrodružství. Na památku děti dostaly DVD se stejnojmenným filmem.

Nový rok zahájilo Splněné dětské přání ve znamení příprav 4. kola nazvaného „Staň se muzikálovou hvězdou“, které se uskutečnilo v únoru. Bylo věnované 17leté Kristýnce z Litvínova, té lékaři po narození diagnostikovali Downův syndrom. Holčička viděla poprvé v životě muzikál, a sice Děti Ráje. Zavítala do divadelního zákulisí, seznámila se s herci a nechala se zkrášlit vizážistkou. Hlavní částí programu byla speciální zvuková zkouška, během níž si se svými patrony, Šárkou Markovou a Františkem Pytlounem, zazpívala na jevišti jako skutečná zpěvačka. A na závěr představení si zazpívala se všemi protagonisty finální píseň.

splněné dětské přání kristýnkaPod vedením Petry Junkové se v Bílině uskutečnil dobročinný ples. Letos byl věnovaný na podporu neziskové organizace Splněné dětské přání a 6letého chlapečka Lukáška Kanta, který má poruchu autistického spektra.

Významnou událostí pro Splněné dětské přání bylo osamostatnění od internetového portálu Kulturní servis Puls, který bude i nadále fungovat jako mediální partner, a spuštění nových webových stránek s doménou splnene-prani.cz

Ve spolupráci se společností ITX připravují organizátorky multifunkční portál, který by měl veřejnost informovat nejen o aktivitách spojených se Splněným dětským přáním, ale také o tipech na kulturní akce pro děti a rodiny. Bude zprostředkovávat důležité informace ze světa handicapovaných i zajímavosti pro rodiny z různých oblastí. Cílem je vytvořit důvěrné prostředí, které bude stmelovat svět zdravých i nemocných lidí.

Důležitou novinkou je schválení Úřadu průmyslového vlastnictví o zápisu ochranného průmyslového vzoru na design ručně vyráběných panenek, které vytváří Splněné dětské přání, a to v různých barevných provedeních, aby nemohlo docházet k jejich padělání.

Se začátkem dubna uvádíme do testovacího provozu portál www.splnene-prani.cz a o měsíc později se již těší spuštění v plné kráse. Účastníme se speciálního programu v Kulturním centru 12 pořádáného ku příležitosti Světového dne knihy. Handicapovaná Zuzanka, výherkyně naší soutěže, přednáší na akci svou vlastní básničku. Pořádáme také další rodinná přání - v Muzeum voskových figurín a na živých přenosech televizní show Hlas Česko Slovenska 2014 (1. semifinále, 2. semifinále a finále).

Koncem června se uskutečnila 1. vinná degustace pro potenciální sponzory, akce sklidila velmi pozitivní ohlasy. Malé i velké fanoušky pravidelně bavíme animovanými a filmovými pohádkami, o kterých informujeme na našem portále. Martina Šmejkalová, návrhářka ručně šitých panenek a srdíček, přišla s novým nápadem - začala vyrábět látkové tašky, které lze použít na nákup i pro každodenní nošení. Finanční dary, které za ně získáme, nám pomohou splnit přání dalším nemocným dětem. V červenci jsme začali připravovat 5. kolo (dětské přání) nazvané Vysněný den s Genny Ciatti a odstartovali jsme také naši velkou Prázdninovou soutěž.

 

2013

Další rok odstartovalo Splněné dětské přání v novém stylu – Ministerstvem vnitra České republiky byla schválena žádost o založení neziskové společnosti a tak vzniklo Splněné dětské přání, o. s.

Splněné dětské přání v únoru převzalo od kapely Legendy se vrací výtěžek z dražby ručně vyráběných panenek s vizáží umělců, které s nimi putovaly v rámci Konec světa tour 2012. Při této příležitosti poprvé představili panenku v životní velikosti – dostala jméno Splněnka. Finanční dar ve výši 50 tisíc Kč použily organizátorky na realizaci dalšího splněného přání.

Rovněž byla zahájena první sbírka plastových víček pod záštitou Splněného dětského přání, jejíž výtěžek bude věnován holčičce Dominice z Dolních Rakvic, využije ho na potřebnou léčbu v lázních Klimkovice.

Na jaře hledá Splněné dětské přání nové prostory, kde by mohla fungovat provozovna pro výrobu ručně šitých panenek. Po náročném hledání organizátorky nakonec uspěly a vzápětí se vrhly do příprav dalšího kola. Dostalo název „Nellinka a její hvězda vzdálená“ a bylo věnované 15letá Nelle ze Znojma, která má rakovinu ledvin. Přála si setkat se a zazpívat si se svou oblíbenou zpěvačkou Markétou Konvičkovou (finalistka Česko-Slovenské SuperStar). Dívka se podívala do nahrávacího studia, kde umělkyně tvořila své nové album Tablo. Nazpívaly spolu duet „Cizí světy“, který se na tomto CD objevil jako bonusová skladba.

Speciální sérii panenek Splněné dětské přání vyrobilo pro české reprezentantky ženského lakrosu – dražily se na dvou sportovních akcích. Na konci dubna proběhla prezentace neziskové organizace také na akci Pražský Majáles.

splněné dětské přání nellinkaDůležitou květnovou novinkou bylo schválení zápisu kombinované ochranné známky na grafickou podobu a znění „Splněné dětské přání“ ve všech barevných provedeních Úřadem průmyslového vlastnictví. V rámci tohoto měsíce se organizátorky Kristýna a Martina znovu setkaly s Nellinkou ze Znojma, aby společně zavítaly na křest CD Tablo Markéty Konvičkové, který se uskutečnil v pražském Bontonlandu. A v rámci projekce filmu „Nazareth – Nekonečný rockový mejdan“ se osobně seznámily s členy legendární kapely, kteří jim na památku podepsali speciálně vyrobenou panenku.

Dalším dítětem, kterému Splněné dětské přání rozzářilo oči v rámci menší akce, byla 15letá Terezka z Kadaně, která poprvé v životě zavítala na muzikálové představení, a sice na Pomádu do Divadla Kalich. Na závěr ji čekalo malé překvapení – organizátorky ji osobně seznámily s hlavními protagonisty.

Na podzim se uskutečnilo 3. kolo nazvané „Staň se cvičitelem lachtanů“ věnované 15leté Gábince z Písku, které lékaři diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu. Organizátorky holčičku seznámily s cvičitelkou Perry Pedersen, jejím lachtanem Teddym a s patronem akce Martinem Dejdarem. Společně nacvičili vystoupení, které předvedli v rámci rodinné show Cirkus Cirkus Classic.

I letos Splněné dětské přání připravilo speciální kolo aneb vánoční přání, tentokrát však ve spolupráci s poradenskou skupinou APOGEO, díky níž mohly organizátorky Martina a Kristýna obdarovat na Štědrý den 12 handicapovaných a nemocných dětí. O jejich životních příbězích a vyrobených dárcích pak připravily speciální články.

 

2012

Rok 2012 byl pro Martinu a Kristýnu Šmejkalovy novým začátkem – společně začaly připravovat projekt, který byl v České republice naprosto unikátní. Pečlivě zvažovaly, jak ho co nejvýstižněji pojmenovat, ze všech návrhů nakonec zvítězilo „Splněné dětské přání“.

Vzápětí se zakladatelky pustily do příprav pilotního kola nazvaného „Královna Kleopatra ožívá“. Samy byly velmi zvědavé, jak bude probíhat a především, jaké ohlasy vyvolá u vybraného dítěte, rodiny a pak také u veřejnosti. První, komu se splnil sen, byla 8letá Vanesska ze Starých Splavů. Po zábavném odpoledni se společně se v doprovodu maminky a organizátorek vydala do pražského Divadla Broadway, kde se setkala s patronem akce, jímž se stal skladatel a zpěvák Michal David. Ten holčičku provedl zákulisím, seznámil ji s herci, a předal vstupenky na výroční představení jejího oblíbeného muzikálu Kleopatra. Vanesska odcházela domů nadšená, s rozzářenýma očima a podepsanými fotkami od představitelek egyptské královny. Po úspěšné realizaci a kladných reakcích, začaly Kristýna a Martina Šmejkalovy připravovat další kroky.

splněné dětské přání vanesskaAby se povědomí o projektu Splněné dětské přání lépe šířilo, začaly organizátorky vyrábět ručně šité panenky. Každá dostala unikátní jméno a měla originální vzhled. První kolekce byla veřejnosti představena na multikulturním akci RefuFest, další pak na akci Be:šik. Na podzim 2012 se zrodil další nápad – panenky, mohou dárci využít nejen využít k osobním účelům, nebo jimi prostřednictvím Splněného dětského přání obdarovat rodiny s handicapovanými či nemocnými dětmi. S jejich životními příběhy začaly organizátorky seznamovat veřejnost v připravovaných článcích. První obdarovanou dívkou byla Iva Pešlová z Hranic, která dostala princeznu Ladu.

Projekt Splněné dětské přání a ručně vyráběné panenky velmi zaujal Petra Šišku, jeho skupinu Legendy se vrací a také svěřenkyni, zpěvačku Markétu Konvičkovou. Pro jejich společné turné Konec světa tour 2012 organizátorky zhotovily speciální kolekci 50 panenek s vizáží umělců, které se na jednotlivých koncertech dražily.

V prosinci realizovalo Splněné dětské přání první speciální kolo neboli vánoční přání, v rámci něhož na Štědrý den obdarovalo 5 nemocných a handicapovaných dětí. O dárcích a jejich životních příbězích pak informovaly prostřednictvím článků.

 

Aktuální kolo