Plníme kulturní přání a sny
handicapovaných a nemocných dětí.

Kouzlo a historie zámku Orlík na dosah ruky

zámek orlíkNeogotický zámek Orlík nad Vltavou se nachází nad vodní nádrží Orlík a dominuje svou krásou a dlouhou historií celému Píseckému kraji. Mnozí, kteří ho již navštívili, přijíždí znovu. Až poznáte Orlík na vlastní kůži, budete se na toto jedinečné místo rádi vracet. Výlet sem určitě není ztrátou času a hodí se jak pro rodiny s dětmi, tak i pro mladé páry či partu přátel.


Je tomu více jak 750 let, kdy byl Orlík postaven na vysoké skále. Zespodu od Vltavy, kde se v údolí splavovalo dříví, připomínal orlí hnízdo, a tak vznikl název tohoto zámku, který spadal za své historie do vlastnictví mnoha šlechtických rodin. Nejvýznamnější z nich je rod Schwarzenbergů, ten zámek vlastní od 18. století. Od počátku 19. století byl pak využíván jako hlavní sídlo mladší větve rodu, když došlo k jeho rozdělení. Prvním z majitelů, který zámek obýval, byl maršál Karel Filip, díky němuž na Orlíku přespal samotný ruský car Alexandr I. Zásluhou maršála, jenž byl diplomatem a reprezentoval Rakousko ve světě, se na zámku nachází i empírový nábytek. Filip ho nechal dovézt z Paříže, když končil na postu vyslance Rakouska ve Francii.

Ovšem empírové salóny nejsou jediné, co návštěvníka zámku uchvátí. Další zajímavosti nabídne romantická část či náhled do soukromých prostor Schwarzenbergů, v nichž žil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, než musel zámek s rodinou opustit. Vnitřní prostory jsou krásné a polichotí oku nejenom zbraněmi, které miluje snad každý muž, ale i malbami a interiérem, ten zase uchvátí především dámy svou precizností a krásnou.

Více podrobností k návštěvě zámku Orlík najdete na portále Kulturní servis Puls.

 

 

Aktuální kolo