Různorodost nás spojuje:
handicapovaní a zdraví, ruku v ruce

Autista Ondra potřebuje zahájit novou životní etapu, uvítá vaši pomoc!

Splněné dětské přáníOndra je fajn kluk, na první pohled zcela obyčejný. Když ho pozorujete delší dobu, pochopíte, že si "jede to svoje", je totiž autista. Je pro něho velmi obtížné navázat vztahy a komunikovat s dalšími lidmi. Posunout se vpřed a zlepšit tyto dovednosti mu pomáhá rodinná organizace Splněné dětské přání, kterou založila Martina a Kristy Jana Šmejkalovy, maminka s dcerou. Způsob, jak s ním pracují a rozvíjí ho vede skrz Ondrovu největší zálibu - Lego. Nyní však Ondra potřebuje pomoc od více lidí, než jen tohoto rodinného týmu, aby se mohl splnit jeho velký sen, který mu zároveň pomůže přejít do další životní fáze.

Jak popsat Ondru? Usměvavý klučina s kadeřavými vlasy, který je velice zvídavý. Chvíli je tu a chvíli tam. Když to nejméně čekáš, v tichosti se ti objeví za zády a zkoumá, co se zrovna děje. Má velice kreativního ducha. Maluje, šije, natáčí a stříhá videa, staví z kostek nejrůznější stavby i vlastní vynálezy. Občas je výzva porozumět mu, protože má svůj vlastní svět. Na otázky odpovídá výjimečně. Lepší je zkusit naslouchat a dát se překvapit, jak je teď naladěný a o čem je připravený vyprávět.

Když zmíníš slovo Lego, jeho oči se rozšíří nadšením a okamžitě si získáš jeho pozornost. V tu chvíli se Tvůj i jeho svět propojí a Ondra Ti začne nadšeně vyprávět o tom, jaké druhy Lega existují, co se z nich dá postavit a co vytvořil naposledy, protože je mistr stavitel. A je. Napoprvé sestaví každou stavebnici dle návodu a výsledného modelu. Pak už se ale naplno rozjede jeho fantazie a podle toho, na jaké téma se v té době zrovna zaměřuje, tak ti během pár hodin seskládá například rakousko-uherskou orlici, stavební památky z Hradce Králové nebo svítící lampičku.

Lékaři chlapci diagnostikovali autismus, středně těžkou mentální retardaci, expresivní poruchu řeči a omezenou schopnost sociální interakce. Jednoduše řečeno běžné hovory s lidmi bez ohledu na jejich věk, jsou pro něho velkou výzvou, natož tvoření přátelských vztahů. Lego provází Ondru od raného dětství. Kromě zájmové činnosti a způsobu, jak může rozvíjet svou tvůrčí aktivitu se pro něho však stalo i důležitým prostředníkem, který mu pomáhá v navazování komunikace. „Ondru jsme poznali, když mu bylo osm let. Už tehdy Lego miloval. Viděli jsme v tom příležitost a snažili se ho skrze jeho zálibu rozvíjet, což se dařilo jak směrem ke starším lidem tak i mladším dětem,“ říká Kristy Jana Šmejkalová z rodinné organizace Splněné dětské přání, která podporuje děti se zdravotními omezeními či jinakostmi a rozvíjí je formou jedinečných zážitků.

Splněné dětské přání
Ondra už řadu několik let touží navštívit Legoland. „Možná si říkáte, no jo nějaký kluk chce do Legolandu na výlet. Pro Ondru to má ale hlubší význam. Jako autista má svá období, kam zaměřuje svou pozornost, čemu se věnuje a skrze co roste. Bavilo ho vše, co se týkalo Afriky. Jaká zvířata a lidé tam žijí, dokonce se naučil tanec domorodců. Pak bylo období Rakousko-Uherska. Vyráběl šalve, uniformy, natáčel videa. Nyní má období naší historie. Každé období mělo začátek a konec. Napříč těmito tématy ho celou dobu provází Lego. Sen o Legolandu má jen začátek a Ondra by moc potřeboval i toto období ukončit,“ popisuje jeho maminka Jarmila.

Pro každého člověka je čekání na vytouženou věc velká zkouška. Pro autistu je to mnohonásobně obtížnější, protože má jiné časoprostorové vnímání. „Misi s Ondrou do Legolandu jsme zahájili v únoru 2020. Jen o pár týdnů později ji přerušila dvouapůlletá pandemie, která znemožnila vycestování do Německa a následně zdravotní komplikace. Na finále tohoto dětského přání se připravujeme opravdu dlouho, vnímali jsme však, že se nám postupně ukáže, jak tuto zkušenost zužitkovat ku prospěchu Ondry. A skutečně! Z malého Ondráška se stává dospívající muž, začíná studovat střední školu a připravuje se na fungování v běžném životě. Tato mise ho měla podpořit v navazování přátelství a socializaci, nyní se nám ukazuje, že sehraje i důležitou roli jako takzvaný přechodový rituál,“ prozradila Kristy Jana.

Mise S Ondrou do Legolandu má předběžný termín realizace stanoven na 19. října s ohledem na skutečnost, že se letošní sezona zábavního parku chýlí ke konci. Aby se mohlo Ondrovo přání uskutečnit je zapotřebí dokončit sbírku, ve které stále ještě schází 30.198 korun (aktualizace ke dni 11. 10. 2023). Podaří se spojit síly a za pouhých 8 dnů tuto částku získat? Dárcovské konto je 305090 / kód banky 0100, variabilní symbol 230910 pro příspěvky v české měně. Pro příspěvky v Eurech použijte prosím dárcovské konto 123-3847370297 / kód banky 0100 / IBAN CZ0701000001233847370297 a BIC / SWIFT codeKOMBCZPPXXX. Děkujeme

Více informací na 
Youtube kanál, kde jsou dostupná videa https://www.youtube.com/@splnenedetskeprani/playlists 
stránka mise S Ondrou do Legolandu http://ondra.splnene-prani.cz 
facebooková stránka organizace www.facebook.com/splnene-prani 

Aktuální kolo