Různorodost nás spojuje:
handicapovaní a zdraví, ruku v ruce

Látková panenka Martinka pomáhá dětem lépe zvládat rehabilitační cviky

splněné dětské přání rehabilitační panenkaDiplomovaná specialistka Markéta Růžičková je registrovaná fyzioterapeutka, která se věnuje dětské vývojové rehabilitaci. Dojíždí k maminkám domů, nebo cvičení provádí v útulné domácí ordinaci v Praze. Každá návštěva trvá zhruba 60 minut. Děti tak mají dostatek času na adaptaci a předvedení dovedností, jaké zvládají a jaké ne. Teď mají ke cvičení i novou panenku, která jim ulehčí cvičení a poskytne prima zábavu.

Paní Markéto, prozraďte nám, kudy vedla cesta k  práci fyzioterapeutky?
Byl to zřejmě osud. Vždy jsem chtěla pracovat s dětmi, ovšem původně jako učitelka v mateřské školce. Tato možnost mi však nebyla dopřána a studium mě nakonec zaválo zcela jiným směrem. Přes gymnázium se zaměřením na výpočetní techniku, přijímací zkoušky na architekturu, až ke studiu rehabilitace. To mě nadchlo od prvního dne.

Jak dlouho se této činnosti věnujete?
Okamžitě po ukončení studia jsem nastoupila do praxe. Bude tomu již 16 let, přičemž na specializaci dětské rehabilitace jsem se zaměřila před 13 lety. Nejvíce se mi na této profesi líbí, že mohu někomu pomoci a vidím přímý efekt své práce.

splněné dětské přání rehabilitační panenkaSpecializujete se pouze na dětské pacienty?
V podstatě ano. Mezi mé klienty patří hlavně děti, i když občas rehabilituji i dospělé.

Jaké zdravotní problémy se u dětí v současné době nejčastěji projevují?
Nejvíce jsou to centrální koordinační poruchy. Jednoduše řečeno jde o nekvalitní vývoj dítěte, kdy dítě nedělá to, co má přiměřeně svému věku, nebo to dělá špatně. Například nechce správně pást koníky, přetáčet se na bříško, lézt nebo si stoupat.

Kde provádíte cvičení?
Mým cílem je cvičením dítě zbytečně nestresovat, takže jsem si zařídila v domácím prostředí ordinaci, kde se děti cítí lépe než v klasické ordinaci ve zdravotnickém zařízení. Chodí ke mně vlastně jako na návštěvu, a mně i mamince tím odpadají problémy pramenící ze strachu dítěte.

Jezdíte také k rodičům domů?
Když má maminka zájem, dojíždím i za dětmi domů. To je v podstatě nejlepší, protože se děti vůbec nebojí a já ještě mohu mamince pomoci s nalezením optimálního místa ke cvičení, což bývá mnohokrát problém.

Máte nějakou zajímavou zkušenost za dobu svého působení?
Zajímavých lidských příběhů poznávám hodně. A všechny mají něco společné: i přes nepřízeň osudu v sobě rodiče dovedou najít sílu se s problémy poprat a vyrovnat. A za to mají můj velký obdiv.

Jaké druhy cvičení používáte?
Nejčastěji pracuji Vojtovou metodou v kombinaci s prvky Bobathovy metody. Často využívám při cvičení míče a balanční plošiny. Snažím se cvičit formou hry, aby to děti bavilo a neobtěžovalo. Také hodně využívám tejpování.

Vojtova metoda slaví velké úspěch, jak to vidíte vy osobně?
Je to takový základ pro cvičení s miminky, protože úžasně pomáhá. Efekt Vojtovy terapie je velice rychlý a vidí ho i rodiče. Důležité je, aby rodič, který s dítětem nejvíce cvičí, dobře pochopil, co má při cvičení dělat a proč. Pak je terapie velmi efektivní a snadná.

splněné dětské přání rehabilitační panenkaU neziskové organizace Splněné dětské přání jste si objednala speciální panenku, k jakým účelům se bude používat?
Panenku jsem si objednala jako model při vysvětlování konkrétních cviků rodičům. Když chci, aby rodiče dobře pochopili cvik, musím to na někom předvést a naučit je to. K tomu mi panenka hodně pomáhá, protože s ní můžeme manipulovat, jak dlouho chceme. Kdybych to vše dělala jen s miminkem, nevydrželo by v klidu tak dlouho a bylo by to pro něj příliš náročné. Samozřejmě si to potom rodiče zkouší i na miminku, aby poznali, jak má správně reagovat.

Jaké jsou reakce dětí na rehabilitační panenku?
Panenka je veselá a lze ji svlékat, takže děti si s ní rádi chvilku pohrají. A když vidí, že panenka také cvičí, někdy to po ní i rády opakují.

Panence jste sama vybrala jméno Martina, z jakého důvodu jste zvolila zrovna toto jméno?
No přece po tom, kdo ji stvořil, dal ji tvar a veselý výraz ve tváři.

Paní Markétko, děkuji vám za příjemný rozhovor a finanční dar, který jste poskytla naší neziskové organizaci. Pokud čtenářky projeví zájem o další informace, mají možnost se podívat na vaše webové stránky www.rehabilitace-detska.cz

Závěrem vám nastíním, jak se vyráběla na zakázku objednaná rehabilitační panenka. Tělíčko je ušité z bavlny, naplněné vatelínem a vlásky jsou z chemlonu. Ručičky a nožičky musely být volně pohyblivé, aby se mohly předvádět libovolné cviky. Závěrem dostala krásný obleček, učesaly se culíčky a namaloval obličej. Pokud budete mít také zájem o panenku, ať už na cvičení, nebo třeba pro děti na hraní, pište své objednávky na e-mail  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Aktuální kolo