Plníme kulturní přání a sny
handicapovaných a nemocných dětí.

Teddýsek a jeho rodina se brzy dozví, jaký je pohled na svět z ptačí perspektivy

chadbalonSplněné dětské přání intenzivně připravuje další nezapomenutelnou akci, kterou věnuje vážně nemocnémá Teddýskovi a jeho milující rodině. Hlavním bodem programu bude let horkovzdušným balonem, který zajišťuje profesionální a léty osvědčená společnost ChadBalon. Michal Kubát, její zakladatel a majitel, nám popsal, na co se můžeme těšit, jak vyzrát na strach z výšek a proč může balón létat.


Michale, vaše společnost darovala poukaz na vyhlídkový let horkovzdušným balonem organizaci Splněné dětské přání, která jej využije k realizaci akce pro vážně nemocného 8letého Teddýska. Jaký impuls vás vedl k tak velkorysému daru? 
Každý člověk by měl z principu dle svých možností pomoci druhému, obzvláště pak dětem. Každý rok přispívám na dětské pacienty a snažím se vyjít vstříc alespoň menší částkou pro organizace, které mě osloví. Bohužel nemůžu uspokojit všechny.

Na jaký zážitek se může chlapeček s rodinou a patronem akce, Martinem Poštou, těšit a jak to bude probíhat?
Na pohled z ptačí perspektivy z klidného koše balonu - bez řevu motorů a jakýchkoliv otřesů je vždy fascinující obzvláště nad pěknou krajinou Benešovska. Po startu hned uvidíme zámek Konopiště, poletíme přes vesnice lesy, rybníky, kopce. Při letu uvidíme určitě zvířata jak volně žijící, tak domácí, poletíme v blízkosti letiště Bystřice, tam nás při letech pravidelně obkružují a zdraví piloti sportovních letadel. Zážitků bude určitě spousta!

Rodiče bude určitě zajímat, jak je zajištěna bezpečnost? O letech horkovzdušným balonem se říká, že patří k nejbezpečnějším způsobům dopravy. Jak to vnímáte vy a proč?
Let balónem je dle statistik mnohonásobně bezpečnější než let velkým dopravním letadlem typu Boeing. Let balonem je nejbezpečnějším dopravním prostředkem na světě. Za posledních 50 let, co balóny létají v České republice, nebyla žádná letecká nehoda balónu, která by byla poznamenána smrtí vzduchoplavců. Naše balóny splňují všechna předepsaná kritéria ÚCL (úřadu civilního letectví) včetně pojištění pasažérů. A samozřejmě hlavní roli hraje lidský faktor - poletíte s nejzkušenějším pilotem, instruktorem a technikem balónů naší společnosti, který vás určitě nevezme do špatného neletového počasí.

Pokud by měl někdo velký strach z výšek a přesto si přál letět, co mu poradíte?
Často se s touto otázkou setkávám i při letech samotných. Doporučuji na začátku koukat do dálky, ne pod sebe. Po 10 - 15 minutách již výška nikomu nevadí i vzhledem k tomu, že se v našem pasažérském koši budou cítit velmi bezpečně.

Za jakých podmínek je možné let horkovzdušným balonem realizovat? Jaký má vliv na létání počasí?
Počasí je alfou a omegou celého balónového létání. My létáme jen za pěkného počasí s přiměřenou sílou větru. Síla přízemního větru by neměla přesahovat 4 m/s a samozřejmě nelétáme, ani když vítr zase naopak nefouká vůbec - je to podle mě daleko více nebezpečné než silnější vítr.

chadbalon

Lze například měsíc dopředu odhadnout, kdy je vhodné naplánovat let balonem, nebo znáte termíny pro realizaci teprve pár dnů předem?
Předpověď počasí a aktuální stav počasí je pro balonáře základem pro plánování letu. Měsíc dopředu, dokonce ani týden dopředu jej nejsou schopni odhadnout ani profesionální meteorologové. Často se o letu rozhoduje pilot na místě startu. Relevantní informace o počasí jsme schopni předvídat 1 - 2 dny před letem.

Prozradíte nám nějaký zajímavý zážitek, který se vám při letu horkovzdušným balonem stal?
Před lety jsem letěl přes albánskou Tiranu. Natáčeli jsme dokument pro televizi Prima. Na vhodný vítr jsem čekal 3 dny na místě, pak se zdálo, že je vítr dostatečně silný na přelet Tirany. Čtvrtý den jsem odstartoval. Po čtyřicetiminutovém letu, kdy jsem se s balónem dostal nad střed Tirany, náhle přestalo foukat. Jediný zelený flíček na zemi vhodný pro přistání byl v té chvíli nedaleko a byl jediným možným místem na přistáni v zadrátované Tiraně. Po přistání jsem zjistil, že jsem ve střeženém prostoru - naštěstí to byl „jen blázinec“. Velkou legraci zažíval i doprovod balónu, který se snažil vysvětlit na vrátnici, že musí vjet dovnitř pro horkovzdušný balón. Málem dostali kazajky taky. Příhod je samozřejmě více, ale je to na delší povídání.

Let balonem bývá častým dárkem k narozeninám nebo Vánocům, je takový dárek vhodný, protože lidé vyzkouší něco nového, nebo je podle vás lepší, když si zážitek sami objednají?
Let balonem je určitě velmi atraktivní dárek vhodný pro každého člověka, a to od dětí až do 90 let. Vzhledem k náročnosti na počasí a další okolnosti jej však zásadně nedoporučuji kupovat na slevových portálech a u zážitkových agentur, kde se prodávají letenky na balón jak housky na krámě. Nejen, že klienti na svůj let dost dlouho čekají, ale můžou o svůj vysněný zážitek i peníze velmi snadno přijít. Doporučuji nakoupit zážitek přímo u balonových firem, na webu je jich více než dost.

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského sedla a z oblak, vnímáte to také tak?
Nejkrásnější pohled na svět je jednoznačně z koše horkovzdušného balonu!

Můžete nám prosím laicky vysvětlit, jak je vůbec možné, že balon vzletí do výšky a je schopný letět?
Balón létá na principu rozdílu teplot vzduchu, 1 m3 vzduchu ohřátý z 0 °C na 100 °C unese zhruba 30 dkg. Tak například balón, se kterým poletíte, má objem 6000 m3 a tedy jeho maximální vzletová nosnost je 2064 kg. Samotný let a pohyb pak způsobuje unášení vzduchovou vrstvou, se kterou balón letí. V balónu tedy nikdy nefouká!

Co bylo pro vás osobně nejtěžší, když jste se učil pilotovat balon?
Asi teoretický pilotní výcvik, zkoušky z leteckých předpisů a dalších předmětů, jako je například meteorologie, zkoušky leteckého radiooperátora atd. Samotný praktický výcvik je jen radost a hlavně záleží na instruktorovi a jeho kvalitách, který vás učí létat.

Děkujeme společnosti ChadBalon, že se rozhodla podpořit Splněné dětské přání při realizaci 6. přání „Vzhůru do oblak“ pro 8letého Teddýska – zajistí let horkovzdušným balonem nad Středočeským krajem při západu slunce. Více o společnosti ChadBalon najdete na www.chadbalon.cz


Pokud nás také chcete podpořit v našem úsilí a přidat ruku k dílu, můžete nám pomoc dobrovolným finančním příspěvkem, který půjde na toto konkrétní přání pro vážně nemocného Teddýska. Naše číslo účtu je 5070227/0100, který je vedený u Komerční banky. Prosím uvádějte variabilní symbol 5070227. Děkujeme za vaši milou podporu.


Podívejte se na ukázku letu horkovzdušným balon na videu níže (klikněte na obrázek níže)

chadbalon
 

Přečtěte si více o připravované akci pro Teddýska:

Pilotní článek o připravovaném 6. přání
www.splnene-prani.cz/splnene-detske-prani-pripravuje-dalsi-jedinecnou-akci.html

Článek o připravované akci pro Teddýska 
www.splnene-prani.cz/splnene-detske-prani-se-vznese-do-oblak-s-vazne-nemocnym-teddyskem.html

Rozhovor s patronem 6. přání, Martinem Poštou
www.splnene-prani.cz/martin-posta-patron-akce-prozradil-tesim-se-na-vyraz-ve-tvari-teddyska.html

Rozhovor s maminkou Janou
http://www.splnene-prani.cz/vazne-nemocny-teddysek-si-preje-aby-se-mohl-mamince-jeste-jednou-narodit.html

 

Aktuální kolo